Adres: İstiklal Mah. 2. Cad. No:5 A Blok D:5 Serdivan / SAKARYA
Randevu Tel: 0553 810 33 45

Tedavi Alanları

Otizm

Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Otizm nedir sorusunun cevabını erken yaşta arayan aileler, erken teşhiste uygulayacakları rehabilitasyon programı ile rahatsızlığın etkilerini minimize etmeleri mümkündür. Bilim adamları nedenini henüz tam olarak tespit edemese de genetik bir rahatsızlık olduğu görüşü kuvvetlidir.

Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu; temel olarak dikkat eksikliği ve algı bozukluğuyla giden, aşırı hareketliliğin genellikle eşlik ettiği ama her zaman olmayabildiği önemli bir sorundur. Hastalığın önemi ; okul öncesi dönemden başlayıp erişkin döneme kadar tüm yaşamı etkileyen bir sorun olmasından kaynaklanmaktadır. Oldukça sık görülen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, aynı zamanda kolay tanınabilir ve uygun ele alındığında başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Okul Başarısızlığı

Çocukların bilinmeyeni çözmek ve öğrenmek için doğal bir keşfetme arzusu vardır. Küçük çocuklar doyumsuz bir merak içinde anne babalarına binlerce soru yöneltirler. Peki çocuklar doğuştan sahip oldukları bu öğrenme isteğine rağmen neden okulda başarısız olurlar?

Son yıllarda toplumun genelinde eğitime ve akademik başarıya verilen değerde önemli bir artış olmuştur. Okul başarısı adeta hayatta başarılı olmanın bir ön koşulu gibi algılanmaktadır. Bunun sonucunda öğrenme süreçlerini etkileyen faktörler üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Sonuçlar, bilişsel becerilerin yanı sıra kaygı, depresyon gibi duygusal süreçlerin de okul başarısı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Özgüven Eksikliği

Özgüven eksikliği yaşayan ve bu nedenle çeşitli konularda verdiği kararlardan, alacağı sonuçlardan sürekli endişe duyan çocuklar kararsızlık yaşarlar. Performanslarıyla ilgili sürekli bir kaygı duyarlar. Başkalarının sözlerinden çok etkilenir, kendi kararlarını onların görüşleriyle şekillendirirler. Özgüven sorunu olan bireyler elde ettikleri başarıları küçümser, başarısızlıklarını fazlaca önemserler. Bu olumsuz duygu yükü bütün yaşantılarına yayılır. Psikiyatrik rahatsızlıklardan kaygı bozuklukları ve depresyon özgüven eksikliği yaşayan bireylerde sık görülmektedir.

Travma sonrası gelişen bozukluklar

Kendi kendine konuşma, saçma konuşma

Hayal ve halüsinasyonlar görme

Arkadaş iletişiminde güçlükler

Aşırı yeme ve kusma atakları ile giden yeme bozuklukları

Sosyal ortamlarda kaygı duyma

Süreğen vücut ve karın ağrıları, baş ağrıları

Mutsuzluk ve sık ağlama – depresyon

Kendine zarar verici davranışlarda bulunma

Cinsel kimlik ve yönelim bozuklukları

İdrar ve kaka kaçırma

İntihar düşünceleri

Üstün zekalıların değerlendirilmesi

Sınır ve kurallara uymama

Saç – kirpik yolma

Davranışsal problemler

Takıntı ve tekrarlayan davranışlar – Obsesif Kompulsif Bozukluklar

Kilo kaybı ile giden yeme bozuklukları – Anoreksiya Nervoza

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

Çocuk ve ergenlerin sağlıklı büyüme ve gelişmesinin takibinde fizyolojik değişimlerinin yanında ruh sağlığı da son derece önemlidir. Bebeklik döneminden itibaren, çocukluk ve ergenlik dönemlerinde farklı fizyolojik ve yaşamsal nedenlere bağlı olarak bazı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunları erken fark edip, gerekli tedaviyi uygulayarak bedenen ve ruhen sağlıklı çocuk ve ergen yetiştirmek mümkün.